Dołącz do walki ze smogiem!

Zbuduj własny czujnik smogowy!

Mniemam, że tak jak nam, Tobie również przeszkadza wątpliwej czystości powietrze jakim przyszło nam oddychać. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele i wymieniać można by długo. W mediach wciąż słyszymy o "niskiej emisji", która jest odpowiedzialna za większość pyłu tworzącego smog. Ale czym tak naprawdę jest ta "niska emisja" i jak możemy z nią walczyć? Gdzie się chowa i dlaczego produkuje smog?

Smog w LublinieLublin. Smog czy mgła? Poznasz po zapachu...

Świadomość społeczna

Doszliśmy do wniosku, że bez poszerzenia świadomości społecznej w tym temacie nie da się zrobić nic. Zmiany trzeba zacząć od edukacji. To długa i wyboista droga. Spalanie kiepskiej jakości paliw, śmieci, wycinanie katalizatorów, stare zdezelowane samochody z silnikami diesela... Mamy wrażenie, że w społeczeństwie jest ciche przyzwolenie na takie praktyki. Jak to się dzieje, że prawie nikt nie protestuje, nikt nie zwraca uwagi. "To nie mój problem" - słyszymy na każdym kroku.

Problem naprawdę istnieje!

Wierzymy, że dostrzegasz problem i pomożesz nam poszerzyć świadomość społeczną. Znajdźmy sposób, aby obudzić ludzką wrażliwość. Razem zawalczymy o czyste powietrze dla przyszłych pokoleń. We współpracy z Koduj dla Polski stworzyliśmy czujnik Nettigo Air Monitor po to aby rzetelnie badać stan powietrza w Polsce. Dzięki temu możemy z dużą precyzją określić czym właściwie oddychamy.

A pamiętasz czasy, gdy noszenie maski wydawało ogromną abstrakcją?

Buduj z NAMi

W Twoje ręce oddajemy narzędzie pozwalające zbadać jakość powietrza, którym na codzień przyszło Ci oddychać. Co więcej, zbudujesz je własnoręcznie. Od początku do końca. To nic trudnego, to nie magia, to Citizen Science! NAM to owoc pracy wielu osób. Ponieważ projekt czerpie garściami z osiągnięć ruchów Open Source i Open Hardware, jest i zawsze będzie rozwiązaniem otwartym, łatwym do zreplikowania i powielenia.

Czarno, a w zasadzie kolorowo na białym!

Wolność wyboru

Co równie ważne to do Ciebie również należy decyzja co zrobisz ze zgromadzonymi przez czujnik danymi. Możesz je zachować tylko dla siebie - i to jest jak najbardziej OK. Ale możesz je także udostępnić innym użytkownikom. Mogą z nich skorzystać zwykli ludzie (panele informacyjne www, mapy Sensor.Community, aplikacja Kanarek), pracownicy naukowi w ramach prowadzonych projektów, wolontariusze walczący o czystsze powietrze, fundacje i przeróżne inicjatywy. I to jest właśnie wolność :)


Ostatnia aktualizacja: 22-12-2020