Ekosystem Nettigo Air Monitor

Na tej stronie dowiesz się z jakich modułów składa się Nettigo Air Monitor. Modularną budowę systemu najłatwiej będzie przedstawić na diagramie:

Baza

Bazą jest oczywiście NAM BASE 0.3. To płyta główna z mikro-kontrolerem oparym o ESP8266 wyposażonym w łączność WiFi. Na płycie obsadzone zostały złącza XH2.54 do podpięcia czujników. Montuje się na niej również laserowy czujnik pyłu SDS011. Całość zamknięta jest w obudowie Kradex Z59JpH z wyfrezowanymi otworami.

Zestaw dostępny jest w sklepie Nettigo.pl jako KIT-1656.

Rozszerzenia

Rozszerzeniem w topologi NAM nazywamy coś co montowane jest wewnątrz obudowy NAM BASE. Na chwilę obecną dostępne jest jedno rozszerzenie - Wyświetlacz LCD 4x20. Pracujemy nad super jasną matrycą LED RGB 8x8 pikseli oraz czujnikiem promieniotwórczości opartym o tubę Geigera Mullera.

W dalszej perspektywie mamy inne funkcjonalne dodatki takie jak łączność GSM, LoRa, LoRaWANl oraz moduły zasilania akumulatorowego, przemysłowego i sieciowego.

LCD KIT

Zestaw składa się ze znakowego wyświetlacza LCD (podłączanego do złącza opisanego jako LCD I2C) oraz kabla, śrub i dystansów pozwalających na przykręcenie wyświetlacza do płyty głównej. Długość dystansów została dobrana tak, aby wyświetlacz był jak najbliżej przezroczystej pokrywy obudowy. Możesz na nim wyświetlić 4 linie po 20 znaków każda.

Zestaw dostępny jest w sklepie Nettigo.pl jako KIT-1702.

Czujniki

Czujniki to moduły, które można podpiąć do portów I2C, DHT22, dodatkowych złącz goldpin lub w niedalekiej przyszłości gniazda EXT. Na chwilę obecną w ofercie mamy BME280 i DS18B20. Dostosowujemy firmware do obsługi SHT30, SHT31 i SHT35. Trwają prace nad czujnikiem hałasu. Jak się z tym uporamy, dodamy kolejne czujniki.

BME280 KIT

BME280 to dokładny, cyfrowy czujnik temperatury, wilgotności i ciśnienia wyprodukowany przez firmę Bosch. W sprzedawanym przez nas zestawie oprócz czujnika znajdziesz obudowę i kabel z wtyczką. Podpina się go do złącz I2C 3V3.

Zestaw dostępny jest w sklepie Nettigo.pl jako KIT-1705.

DS18B20 KIT

W zestawie znajdziesz cyfrowy termometr w wodoodpornej obudowie z 3 metrowym kablem, rezystor podciągający 4,7k Ohm, kabel z wtyczką oraz dławnicę kablową (przepust) pozwalającą ma montaż kabla w obudowie. Termometr mierzy temperatury w zakresie od -50C do 125C. Jego głównym zastosowaniem jest pomiar temperatury gleby.

Grzanie

Czyli kondycjonowanie badanego powietrza. Moduł HECA pozwala obniżyć wilgotność do poziomu poniżej 70% RH. Dzięki temu czujnik SDS011, nawet w przypadku mgły nie zawyża pomiarów PM.


Ostatnia aktualizacja: 19-03-2019