NAM BME280 0.3.3 - lutowanie

Poniższa instrukcja dotyczy czujnika Nettigo Air Monitor w wersjach 0.3.3 STD i 0.3.3 PRO. Jeżeli masz inną wersję, poszukaj stosownej instrukcji w dziale Baza wiedzy. Ogólna zasada lutowania i montażu jest wspólna dla wszystkich czujników - różnią się szczegółami.

Lutowanie modułu BME280 z zestawu NAM 0.3.3

Skoro tu jesteś, zakładam, że płyta główna NAM jest już polutowana. Zatem nie będziemy się powtarzać. Jeżeli potrzebujesz, to po listę potrzebnych narzędzi, zagadnienia BHP i metody lutowania odsyłam Cię do stosownego poradnika.

Fioletowa płytka czujnika posiada 6 punktów lutowniczych. Będziemy używać tylko 4 z nich. Poczwórny kolorowy kabel z wtyczką należy przylutować tak jak na zdjęciu.

  • Czerwony kabel - 3V3
  • Czarny kabel - GND
  • Żółty kabel - SCL
  • Biały kabel - SDA

Po zlutowaniu moduł z kablem powinien prezentować się jak na zdjęciu powyżej. Dobrą praktyką jest lutowanie tak, aby izolacja kabli dochodziła bezpośrednio do płytki modułu. Inaczej łatwo o zwarcie. Nie jest to trywialne, ponieważ izolacja przewodów kurczy się od ciepła. W razie czego punkt lutowniczy można podgrzać i dosunąć niesworny pojedynczy kabel. 

Białą wtyczkę XH2.54-4P należy przełożyć przez otwór w obudowie. Na pierwszy rzut oka może wydać się to niemożliwe. Ale wtyczka bez większego problemu przechodzi bokiem.

Płytkę z sensorem należy umieścić w środku. Płytki nie należy wciskać na siłę, jeżeli się nie mieści można delikatnie spiłować lub obciąć dwa narożniki modułu (te przy otworach montażowych).

Moduł jest już co prawda w obudowie, ale od tyłu mamy sporą dziurę, przez którą ciepłe powietrze z wnętrza sensora NAM może podgrzewać czujnik BME280. Warto ją zaślepić.

W tym celu doskonale sprawdza się klej z pistoletu. Jeżeli nie masz gorącego kleju, nada się silikon, plastelina czy kawałek pianki - chociaż w przypadku pianki zalecamy użycie takiej która nie chłonie wody.

Jeżeli zaślepka M20 nie posiada otworu należy go wykonać. Może to być jeden otwór od 6 do 8mm lub kilka mniejszych. W tym celu dobrze sprawdza się wiertło stopniowe. Zaślepką z otworem zakręcamy obudowę czujnika.

Następny krok: Montaż końcowy NAM 0.3.3 STD

Następny krok: Montaż końcowy NAM 0.3.3 PRO


Ostatnia aktualizacja: 27-01-2021