NAM LCD 0.3.1 - montaż

Poniższa instrukcja dotyczy czujnika Nettigo Air Monitor w wersji 0.3.1. Jeżeli masz inną wersję, poszukaj stosownej instrukcji w dziale Baza wiedzy. Ogólna zasada lutowania i montażu jest wspólna dla wszystkich czujników - różnią się szczegółami.

Montaż LCD KIT do Nettigo Air Monitor serii 0.3.1

Zakładam, że wszystkie potrzebne części masz już pod ręką, a płyta główna jest już zlutowana. Montaż ekranu LCD powinien zająć Ci dosłownie kilka minut.

Do trzech otworów opisanych jako LCD z pomocą śrub M3 6mm przykręć 35-milimetrowe dystanse. Śruby mocujemy od spodu. Powinno wyglądać to tak:

W wersjach płytki drukowanej 0.3.1 i późniejszych umiejscowienie dystansów może być różne. Jednak zawsze będą one podpisane LCD z małą strzałeczką wskazującą poprawny otwór montażowy.

Dystanse dokręć mocno. Użyj dobrego śrubokrętu z końcówką PH1 i klucza 5 mm lub kombinerek. Nie chcemy aby śruby odkręciły się pod płytą główną, gdy z jakiegoś powodu będziemy chcieli zdemontować wyświetlacz.

Podłącz kabel do wyświetlacza LCD, następnie drugi koniec wepnij do płyty głównej. Zwróć uwagę na kolejność przewodów. Dla wygody jest ona identyczna w wyświetlaczu i na płycie głównej. Jednak o pomyłkę nie trudno. Podłączenie sprawdź dwa razy - serio! Nam też zdarzają się pomyłki.

Ułóż wyświetlacz tak aby nie spowodować zwarcia. Włącz czujnik. Jeżeli wyświetlacz nie działa upewnij się że w konfiguracji NAMF masz zaznaczoną opcję LCD 2004 (I2C: 0x27) i/lub LCD 2004 (I2C: 0x3f).

Jeżeli wyświetlacz wyświetla tylko białe prostokąty lub nic na nim nie widać, spróbuj wyregulować kontrast. Zrobisz to kręcąc niebieskim potencjometrem z tyłu wyświetlacza. Wiedz, że kontrast trzeba skorygować względem napięcia zasilacza, którego użyjesz w projekcie. Różne zasilacze dają delikatnie inne napięcie i może zajść potrzeba korekcji. Nie jest to zawsze wymagane, ale warto być na taką ewentualność przygotowanym.

Jeżeli wszystko śmiga jak należy, odłącz czujnik od prądu. Przyłóż wyświetlacz do dystansów, a następnie przykręć go z pomocą śrub M3 6mm. Tych śrub nie musisz dociskać mocno. W przyszłości z pewnością zajdzie potrzeba zdemontowania wyświetlacza.

Gratulacje Twój sensor ma wyświetlacz LCD!


Ostatnia aktualizacja: 29-01-2020