Baza wiedzy

Dokumentacja to podstawa!

Żeby móc użyć popularnej frazy RTFM (read the "friendly" manual), ktoś musi ową dokumentację najpierw napisać. Baza wiedzy to miejsce, w którym staramy się zebrać wszystkie informacje dotyczące budowy, użytkowania, konserwacji, modyfikacji i potencjalnej rozbudowy Nettigo Air Monitora. Mamy nadzieję, że zasoby tu zgromadzone do czegoś się przydadzą :)

Jak zapewne wiesz, NAM jest dość młodym i bardzo dynamicznie rozwijanym projektem. Jako, że jest to konstrukcja Open Source / Open Hardware, publiczna dokumentacja jest bardzo ważna. Staramy się każdą wolną chwilę poświęcić na pisanie dokumentacji i tworzenie poradników, aby każdy mógł czerpać z projektu możliwie jak najwięcej.

Dział jest w trakcie tworzenia. Jeżeli masz pytania, na które nie ma tu jeszcze odpowiedzi, zapraszamy na Forum Koduj dla Polski.


Nettigo Air Monitor seria 0.3

Serię 0.3 charakteryzuje prostokątna jasno-szara obudowa z przezroczystą pokrywą (Kardex Z59JpH) oraz takie duże, wystające czarne "coś" od dołu.

Jest to obecnie najnowsza wersja Nettigo Air Monitora. Przygodę warto zacząć od poznania ekosystemu NAM - w kilku zdaniach dowiesz się za co odpowiadają poszczególne moduły.

Budowa - Listy części (BOM):

Zaczynamy od skompletowania części. Gotowe zestawy możesz kupić w nettigo.pl lub samodzielnie zebrać wszystkie komponenty. Zadbaliśmy o to aby listy części (Bill of Materials) były kompletne do ostatniej śrubki.

  • NAM BASE - płyta główna z czujnikiem SDS011
  • NAM HECA KIT - komora grzałki PTC z modułem sterującym
  • NAM BME280 KIT - precyzyjny czujnik temperatury, wilgotności i ciśnienia atmosferycznego
  • NAM LCD KIT - niebiesko-biały wyświetlacz znakowy 4x20

 

Budowa - Instrukcje montażu:

Jeżeli masz już niezbędne części to najwyższy czas przystąpić do montażu.

 

Pierwsze Kroki po zmontowaniu:

Gdy czujnik jest już zmontowany, możemy przystąpić do działania.

 

Technikalia - Plany konstrukcyjne / schematy:

 

Technikalia - Historie zmian:


Nettigo Air Monitor seria 0.2

Seria 0.2 przeznaczona jest do montażu w kolankach hydraulicznych. Dlatego nazywamy ją "Rurak". Wygląda nieco dziwnie, ale całkiem dobrze się sprawdza.

Nie ma wyświetlacza, ma mniej gniazd, jest tańsza i o wiele prostsza w montażu. Nie jest aktywnie rozwijana, aczkolwiek w przyszłości nie wykluczamy drobnych poprawek i usprawnień konstrukcji.


Firmware NAMF

NAMF to oprogramowanie wgrywane do mikrokontrolera ESP8266, który jest sercem Nettigo Air Monitora. W obecnej wersji firmware bazuje na niemieckim projekcie luftdaten.info. Planujemy przepisać firmware na nowo i wprowadzić nieco wyższy standard jakościowy kodu. Aczkolwiek na chwilę obecną, działamy na tym co mamy :) Wielką zaletą jest fakt, że oprogramowanie to działa stabilnie i ma duże możliwości. Sukcesywnie je modyfikujemy, dodając nowe funkcje.


Ostatnia aktualizacja: 05-04-2019