Montaż końcowy NAM 0.3.3 STD

Poniższa instrukcja dotyczy czujnika Nettigo Air Monitor w wersji 0.3.3 STD. Jeżeli masz inną wersję, poszukaj stosownej instrukcji w dziale Baza wiedzy. Ogólna zasada lutowania i montażu jest wspólna dla wszystkich czujników - różnią się szczegółami.

W montażu końcowym czujnika NAM 0.3.3 STD wykorzystamy komponenty przygotowane w 3 poprzednich krokach:

Instrukcja montażu czujnika smogowego

Z użyciem metalowej nakrętki M16 przykręć do obudowy czujnik BME280 przygotowany w kroku 3. Białą wtyczkę kolorowego przewodu podłącz do środkowego gniazda grupy trzech portów opisanych na zielonej płytce jako I2C 3V3

Krótki czarny element z gwintem włóż od środka do obudowy.

Następnie na wystający gwint nakręć mufę redukcyjną. Dobrze dokręć.

Przez otwór w mufie i przelotce przełóż kable przygotowanego w kroku 3 modułu HECA. Kable zasilania podłącz do niebieskiego bloku śrubowego. Czerwony kabel do 5V, czarny do GND. Nie pomyl się, bo spowodujesz zwarcie i czujnik się nie uruchomi.

Białą wtyczkę kolorowego kabla podłącz obok podłączonego BME280 do gniazd opisanych jako I2C 3V3

Od strony grzałki, przez otwór w okrągłej płytce HECA przełóż przezroczysty wężyk.

Podłącz wężyk do czujnika SDS011. Uważaj aby nie załamać wężyka. Możesz go uformować palcami i w razie konieczności nieco obrócić.

Obetnij nadmiar wężyka od strony grzałki. Zwróć uwagę, że przewód powinien być obcięty pod kątem około 45 stopni. Dzięki temu ewentualnym skroplinom będzie o wiele trudniej zablokować wlot powietrza.

Wkręć łącznik do mufy redukcyjnej. Jeżeli sensor będzie wisiał na otwartej przestrzeni bez zadaszenia konieczne będzie uszczelnienie dolnego gwintu. W tym celu możesz wykorzystać taśmę PTFE lub pakuły z pastą uszczelniającą. Bez tego uszczelnienia podczas ulewnego deszczu woda może dostać się do komory grzałki. Wody będzie tyle, że grzałka nie będzie w stanie jej odparować. Może to powodować powstanie skroplin w wężyku, doprowadzić do uszkodzenia grzałki lub modułu HECA.

Jeżeli nie masz czym uszczelnić gwintu to skręć mufy bez uszczelnienia. Następnie z zewnątrz oklej przestrzeń miedzy jedną a drugą mufą szeroką taśmą klejącą. Tak aby woda ściekała po taśmie i nie miała jak przeniknąć do środka. Opcja ta jest daleka od ideału. Działa dobre, ale utrudni późniejsze serwisowanie komory grzałki. Coś za coś.

Mocno dokręć drugą mufę redukcyjną. Wkręć filtr przeciw owadom.

Czujnik wygląda okazale. To jest właściwy moment aby zamontować opcjonalny wyświetlacz LCD, czujniki temperatury gleby czy CO2.

Zanim przykręcisz pokrywę należy do niej zamontować uszczelkę. My montaż zaczynamy w lewym dolnym rogu w pobliżu śruby. Jak wiecie woda nie płynie pod górę, a śruba dodatkowo ściśnie połączenie.

Gratulacje! Udało Ci się własnoręcznie złożyć czujnik smogowy. To Twoje dzieło - od początku do końca. Jeżeli zależy Ci na dalszym rozwoju projektu, bylibyśmy wdzięczni za wszelkie wzmianki w mediach społecznościowych. Obserwujemy hashtagi #nam033 oraz #nettigo.


Ostatnia aktualizacja: 27-01-2021