Wyświetlacz LCD z WiFi - lutowanie wersji 0.2.3

Poniższa instrukcja lutowania dotyczy zestawu wyświetlacza LCD z WiFi opartego na Wemos D1 Mini. PCB-1843 oraz KIT-1979 w wersji 0.2.3. Jeżeli masz inną wersję, poszukaj stosownej instrukcji w dziale Baza wiedzy. Ogólna zasada lutowania i montażu jest wspólna dla wszystkich czujników - różnią się szczegółami.

Lutowanie wyświetlacza LCD z WiFi

Wyświetlacz z WiFi powstał z myślą o prezentacji danych pochodzących z serwisu AQI.ECO. Niemniej jet to uniwersalne urządzenie i tylko od Ciebie zależy do czego je użyjesz. Schemat połączeń i dokumentację techniczną znajdziesz w serwisie EasyEDA.

W poniższej instrukcji lutowania dowiesz się jak poskładać wszystkie elementy "do kupy". Zapewne już wiesz, że podstawą lutowania jest łączenie metalowych elementów za pomocą spoiwa rozgrzanego do wysokiej temperatury. Jeżeli nie wiesz jak się do tego zabrać i potrzebujesz pomocy, to po listę potrzebnych narzędzi, zagadnienia BHP i metody lutowania odsyłam Cię do stosownego poradnika.

Zestaw KIT-1979 składa się z kilku elementów. Pierwsza z prawej strony jest płytka drukowana PCB-1843. To właśnie ona będzie łączyć wszystkie pozostałe elementy. Mały, niebieski moduł to Wemos D1 mini. Zbudowany jest w oparciu o układ ESP8266. To mózg całego urządzenia. Odpowiada za komunikację WiFi oraz obsługuje wyświetlacz za pośrednictwem magistrali szeregowej SPI. Z lewej strony mamy kolorowy wyświetlacz LCD z gniazdem na kartę SD. Wyświetlacz obsługuje też dotyk. W małym woreczku znajdziesz rezystor i tranzystor MOSFET.

Zaczynamy od kroku opcjonalnego. Jeżeli chcesz aby podświetlenie wyświetlacza było zawsze włączone to możesz pominąć ten krok.

Jeżeli chcesz sterować podświetleniem za pomocą pinu D3 to czeka Cię precyzyjne lutowanie. Na płytce PCB znajdziesz miejsce oznaczone jako BL MOD. W miejsce Q1 należy wlutować tranzystor MOSFET FDV304P. Na polu podpisanym jako R1 powinien znaleźć się rezystor 10K. Po zlutowaniu wszystkiego jak na zdjęciu powyżej, należy przeciąć zworkę J1.

Czas na wlutowanie dwóch drabinek 1x8. Przylutuj najpierw po 1 pinie i upewnij się że piny ułożone są równo.

W tym momencie warto sprawdzić, czy moduł Wemos D1 mini bez problemu da się na nie założyć.

Jeżeli piny są ułożone równo, możesz je przylutować. Następnie w otwory włóż drabinkę 1x4 tak jak pokazano na zdjęciu.

Załóż ekran LCD. Wymaga to nieco uwagi i zręczności, ale powinno być stosunkowo łatwo, dzięki temu, że drabinka 1x4 nie jest jeszcze wlutowana.

Skoro ekran LCD jest już na swoim miejscu, możesz spokojnie przylutować drabinkę 1x4.

Teraz przylutuj piny ekranu LCD. Jest ich 14 i po zakończeniu tego kroku warto się upewnić czy wszystkie są poprawnie przylutowane.

Czas na przylutowanie drugiej strony drabinki 1x4.

Nałóż moduł Wemos D1 mini na wcześniej przygotowane piny i go przylutuj.

Za pomocą obcinaczek bocznych przytnij wystające piny ekranu LCD.

To samo zrób przy module Wemos D1 mini i drabince 1x4 od strony ekranu LCD.

Zlutowany zestaw powinien prezentować się tak jak zna zdjęciu.


Ostatnia aktualizacja: 29-09-2020